سایت احمدرضا


منتقدان در گفت و گو با سایت احمدرضا از سریال های روی آنتن گفتند

گروه تلویزیون – زینب علیپور: از آنجایی که تلویزیون همه ساله همزمان با آغاز مناسبت های مختلف ویژه برنامه ها و سریال های بسیاری را برای مخاطبان خود در نظر می گیرد، امسال نیز در هفته دفاع مقدس و هفته نیروی انتظامی انتظار پخش سریال های مرتبط با این ایام را داشتیم. انتظاری که به دلایلی برآورده نشد! در هفته دفاع مقدس که تنها سریال «بچه های گروهان بلال» را روی آنتن شبکه یک داشتیم و برخی سکانس های سریال «دلدادگان» هم که از شبکه سه پخش شد، بی ربط با فضای جنگ و جبهه نبود. اما آنطور که باید و انتظار می رفت، این اتفاق نیفتاد. در هفته نیروی انتظامی هم علی رغم آنونس سریال «دختر گمشده»که از شبکه سه پخش شد، اما این سریال هم روی آنتن نرفت و طبق شنیده های ما گویا پخش این سریال به شبکه دیگری واگذار شد. پخش سریال «گشت پلیس» هم به تعویق افتاد که البته باز هم طبق شنیده های ما گویا تلویزیون اظهار آمادگی برای پخش سریال های متناسب با هفته ناجا را کرده بود. اما سریال ها به موقع به پخش نرسید و گویا از این نظر کم کاری و بی توجهی از جای دیگری بوده و نه از تلویزیون!
از مناسبت ها که بگذریم، در حال حاضر چهار سریال در کنداکتور پخش قرار دارند که هر کدام توانسته اند مخاطبان خود را تا حدودی به سریال جذب کنند.
«نجوا» که هر شب حدود ساعت ۲۲:۱۵ از شبکه یک پخش می شود، چند روزی است که در کنداکتور قرار گرفته و هنوز برای قضاوت کردن زود است. گرچه به قول سید فیلد نظریه پرداز و نویسنده آمریکایی در یک اثر باید در ۱۰ دقیقه اول شخصیت‌ها معرفی شوند و فیلم تماشاگر را جذب کند که این اتفاق برای این سریال نیفتاد. اما باز هم باید منتظر بود و دید که در این سریال چهل و چند قسمتی چه ماجراهایی برای جذب مخاطب وجود دارد.
شبکه دو نیز یکی دو هفته ای است سریال «بازی نقاب ها» را به صورت هر شبی ساعت ۲۱:۳۰ روی آنتن دارد که یکی از ویژگی های مثبت آن لوکیشن های جدید و چشم اندازهای زیبایی از استان گلستان است که مقابل دید مخاطبان خود قرار داده است که البته این سریال هم دارای نقاط ضعفی است که در جای مناسب تری به آن می پردازیم.
شبکه سه هم که توانسته با سریال «دلدادگان» که هر شب ۲۰:۴۵ پخش می شود، در این زمینه از سریال ها و شبکه های دیگر پیشی بگیرد و به خاطر روایت داستان ها و تعلیق هایی که دارد، بیشتر مورد توجه مخاطبان قرار بگیرد. از این رو مخاطبان بیشتری را به خود جلب کرده است.
در این میان شبکه ۵ نیز هر شب ساعت ۲۳ سریال «زندگی از نو» را روی آنتن دارد که از ویژگی های مثبت آن می توان به لوکیشن بکر و متفاوت آن در استان گیلان اشاره کرد. گرچه انتخاب بازیگران اصلی که روایتگر داستان هستند، چندان مناسب نبوده و در این باره نیز به صورت مجزا به ان خواهیم پرداخت.
به هر حال این چهار سریال گزینه های پیش روی مخاطبان این رسانه هستند که هر کدام با توجه به داستان و موضوعی که روایت می کنند، توانسته اند توجه بخشی از مخاطبان را به خود جلب کنند. از این رو سایت احمدرضا با برخی از منتقدان در این زمینه گفت و گو کرده تا نظرات آنها را درباره این سریال ها جویا شود که در ادامه می خوانید: (گرچه در تماسی که با برخی از دوستان منتقد داشتیم اغلب آنان اظهار کردند که اصلا مخاطب سریال های تلویزیونی نیستند و فقط بیننده اخبارند!)
***
طهماسب صلح جو:
تنوع لوکیشن یکی از جذابیت های سریال هاست

طهماسب صلح جو جزو منتقدانی است که فرصت بیشتری را به دیدن برنامه ها و سریال های تلویزیونی اختصاص می دهد و از این رو همواره پاسخگوی سوالاتی از این دست می شود. وی درباره سریال های روی آنتن به سایت احمدرضا گفت: من در بین سریال هایی که در حال پخش است، فرصت کردم که «دلدادگان» را ببینم. البته شنیده ام که برخی از این سریال ها به تازگی پخش شده اند.
وی در ادامه درباره اینکه با آغاز هفته نیروی انتظامی هیچ سریال مرتبطی روی آنتن نرفت، توضیح داد: اینکه تلویزیون در این زمینه بی توجهی می کند و یا ماجرا چیز دیگری است، من اطلاعی ندارم. اما به صرف اینکه تلویزیون در مناسبت خاصی سریالی را پخش نمی کند، دلیل بر بی توجهی اش نیست. چون تلویزیون، ناجا و جریان های دیگر جزوی از حاکمیت هستند و نسبت به هم قطعا بی توجه نیستند. حتما دلیلی پشت این قضیه قرار دارد که من بی اطلاعم و بنابراین در این زمینه نظری نمی دهم. به هر حال صاحبان تلویزیون و مدیرانش بهتر مصلحت می بینند که چه کاری را انجام بدهند و یا انجام ندهند و ما فقط تماشاگر هستیم و درباره آنچه که فقط می بینیم می توانیم قضاوت کنیم. بنابراین اینکه پشت پرده سینما و تلویزیون چه چیزی می گذرد، خیلی به ما مربوط نمی شود. البته مهم هست، اما ما در این زمینه نمی توانیم صاحب نظر باشیم.
وی افزود: کار منتقد زمانی شروع می شود که نمایش فیلم به پایان رسیده است و او فیلم را دیده و درباره آن اظهار نظر می کند. منتقد قرار نیست که در هر جایی سرک بکشد و راجع به هر چیزی اظهار نظر کند. بنابراین باید هر کسی در زمینه کاری خودش صاحب نظر باشد و اظهار نظر کند. البته برخی از دوستان ما علاقه مند به اظهار نظر درباره هر چیزی هستند و برای هر سوالی یک جواب در آستین خود دارند! اما من ترجیح می دهم که اینگونه نباشم.
صلح جو درباره فضای متفاوت دو سریال «زندگی از نو» و «بازی نقاب ها» نیز بیان کرد: لوکیشن یکی از عناصر درام در سینماست. چون در هنرهای دیگر لوکیشن خیلی نمی تواند نقش داشته باشد. اما سینما می تواند به فضاها و جاهای مختلف برود تا لوکیشن ها از یکنواختی دربیایند و فضا و جغرافیای دیگری را در پس زمینه کارها ببینیم، به نظرم اتفاق خوبی است. در واقع با این کار می توانند مکان های مختلف کشور را به مردم معرفی کنند و با این کار از تنوع لوکیشن هم برخوردار می شود و از این رو به جذابیت کار می افزاید. بنابراین گرچه سریال ها را ندیده ام، اما همین تغییر لوکیشن و خارج شدن از تهران می تواند جزو نقاط قوت این کارها باشد.
این منتقد درباره سریال «دلدادگان» هم گفت: به عقیده من فصل اول این سریال بهتر از فصل دوم بود. از نظر ساخت و فرم و نوع روابط آدمها به نظرم فصل یک بهتر از فصل دوم بود و سنجیده تر عمل شده بود. ضمن اینکه به نظرم سریال موفقی است. همین که می تواند مخاطب را با داستان و شخصیت هایش همراه کند، یعنی توانسته سریال موفقی باشد. اشکالی که من در این سریال در فصل دوم آن دیدم، این بود که نتوانست جغرافیای شهری آن دوران را به خوبی معرفی کند. آدمها و نوع پوشش هایشان هم متناسب با آن دوران نبود و به نظر من خیلی هماهنگ نبود. به هر حال از آنجایی که ما آن دوران را دیده ایم، اینگونه می توانیم قضاوت کنیم.
***
جبار آذین:
«بازی نقاب ها» سریال بومی و ملی تلقی می شود

جبار آذین یکی دیگر از منتقدانی است که درباره سریال های روی آنتن نظرات قابل تاملی داشت. وی درباره عدم پخش سریال های متناسب با مناسبت های تقویم به سایت احمدرضا گفت: در واقع همانطور که اطلاع دارید در حال حاضر از شبکه های مختلف تلویزیون چهار سریال در حال پخش است که البته سریال «نجوا» قسمت های نخست آن پخش شده است و برای قضاوت زود است و باید منتظر بود و به تماشا قسمت های بعدی نشست و بعد در این باره صحبت کرد. اما شروع خوبی نداشت. یک مجموعه تلویزیونی برای جذب مخاطب بایستی در قسمت نخست با یک حرکت و اتفاق جذاب و پرتعلیق شروع شود که این اتفاق برای «نجوا» نیفتاد. البته شاید در ادامه جذابیت هایی داشته باشد که باعث جذب مخاطب شود.
وی در ادامه افزود: سریال ۶۰ قسمتی «دلدادگان» تاکنون توانسته مخاطبان بیشتری را به خود جذب کند. این سریال نسبت به دو سریال دیگر توانسته به دلیل داشتن جذابیت های موضوعی بیشتر مورد توجه قرار بگیرد. در مجموع خوب نوشته و اجرا شده است. این سریال که در سه فصل نمایش داده می شود، در فصل نخست به دلیل بازی های ضعیف و پرداخت متوسط شخصیت ها و همچنین کارگردانی متوسط نتوانست چندان ارتباط خوبی با مخاطب برقرار کند. اما در فصل دوم با ورود بازیگران دیگر و بازی های بهتر و پردازش قوی تر شخصیت ها و آشکار شدن برخی ارتباط شخصیت ها با مسائل پنهان داستانی سریال توانست جذابیت های جدیدی به سریال اضافه کند که توانست مخاطب را با خودش همراه کند. گرچه در بخش پرداخت دوران پیش از انقلاب و دفاع مقدس چندان موفق نبود و بسیار سطحی و شعاری کار شده بود. با این حال انگیزه اصلی پی گیری مخاطب از این سریال موضوعات و پیچ و خم های داستانی است. با این حال توانسته سریال پربیننده تری به نسبت سایر سریال های روی آنتن باشد.
این منتقد درباره سریال «بازی نقاب ها» هم عنوان کرد: این کار یک سریال بومی و ملی تلقی می شود. توجه به مضامین عاشقانه در کشاکش اختلافات و مسائل قومی مضمون اصلی این سریال است. این مجموعه هم با استفاده از داستان خوب و بازیگرانی که توانسته اند با نقش های خود به خوبی ارتباط برقرار کنند و کارگردانی مناسب با فضاهای بومی و روستایی و توجه به برخی مسائل مرتبط با جوانان در همین چند قسمت توانسته بخشی از مخاطبان را به سوی خود جذب کند. گرچه هنوز این سریال حرف های بسیاری در قالب داستان دارد که به نمایش درنیامده ولی تا اینجا موفق شده مولفه های مثبتی را با خودش همراه کند. ارتباط عاشقانه این سریال که مرتبط با آداب و قومیت ها دارد، به نوعی حرکتی است در جهت سینمای بومی و ملی کشور است.
آذین درباره سریال «زندگی از نو» هم بیان کرد: این سریال متاسفانه از نظر ساختار سریال چندان غنی ای نیست. بازی های اغلب بازیگران کمتر مورد توجه مخاطب قرار گرفته و با آنها نتوانسته اند ارتباط برقرار کنند. به لحاظ داستانی هم داستان سریال به خوبی پرداخت نشده است. بخش های مهمی از مسائل زندگی شخصیت ها به خوبی در سریال جا نیفتاده است و به نوعی می توان گفت باورپذیر نیستند. البته به جز برخی از بازیگران سرشناسی که در این کار حضور دارند. این سریال نسبت به سریال های دیگر روی آنتن از جذابیت ساختاری و بصری مناسب برای مخاطب یک مقدار فاصله دارد که باعث شده این سریال علاوه بر اینکه از نظر ساختار هنری در سطح متوسطی قرار دارد، با استقبال گسترده مخاطب روبرو نشده است. علاوه بر این نکات، مسئله ای که حائز اهمیت است این است که از مدتها قبل تلویزیون نسبت به مناسبت ها کم توجه و شاید بی توجه می بینیم. هفته دفاع مقدس را داشتیم که به جز فیلم ها و سریال های تکراری اتفاق تازه ای در تلویزیون به چشم نخورد. هفته نیروی انتظامی را داریم که باز هم هیچ گونه برنامه جدیدی در قالب سریال و فیلم از تلویزیون دیده نشده که اینها از نواقص عمده نگاه محدود مدیریتی در تلویزیون و کم توجهی به سلیقه مخاطبان این رسانه است که بسی جای تاسف است.
وی در پایان هم گفت: افزون بر کاستی هایی در مدیریت تلویزیون و نواقصی که در برنامه سازی وجود دارد، در سال های اخیر به دلیل حضور و نفوذ اسپانسرها تلویزیون از جهت گیری ملی به سوی تلویزیون اسپانسری حرکت کرده و به عبارتی وقتی از اسپانسرها استفاده می شود، متاسفانه اسپانسرها کار حضور خود را در این رسانه به جایی رسانده اند که در چگونگی تولید آثار هم نقش ایفا می کنند! همین ها چه بسا در تولید فیلم ها و زمان پخش آنها و چگونگی پخش هم نظر می دهند و حاصل نظر آنها چنین می شود که علی رغم اینکه سریال پلیسی به قول شما تولید شده است، اما نتوانسته به موقع پخش کند. این نشان دهنده نوعی هرج و مرج و نابسامانی در بخش تلویزیون است که متاسفانه نتیجه آن را در ریزش مخاطبان خواهیم دید و اگر تلویزیون به موقع به خواست مخاطب توجه نکند، در عرصه مدیریتی برنامه های جدیدتری ایجاد نکند، شاهد دور شدن هر چه بیشتر مردم از این رسانه خواهیم بود.
***
حسین سلطان محمدی:
برخی سریال های ما منطق داستانی ندارند!

حسین سلطان محمدی نیز درباره سریال های روی آنتن و عدم توجه به مناسبت ها به سایت احمدرضا گفت: آنطور که من دنبال می کنم، گویا فقط آی فیلم و شبکه های دیگر هستند که تکرار سریال های پلیسی و دفاع مقدسی را روی آنتن دارند. اما شبکه های اصلی هیچ گونه اقدامی در این زمینه نداشتند.
وی در ادامه عنوان کرد: سریال عجیب «نجوا» به تازگی در حال پخش است که اصلا من به عنوان مخاطب متوجه نشدم که کاراکتری به نام جلال در بیایان چه می کند و اصلا کیست و به نظرم بشدت شروع بدی داشت. من هم فقط از روی کنجکاوی به خاطر نام سعید شاهسواری و ابراهیم شیبانی کار را دیدم. به نظرم نقاط ضعف بسیاری در قسمت های نخست داشت. در قسمت اول که ۳۰ دقیقه فقط در بیایان راه رفت و بعد مشخص نشد که چگونه زخمی شد و چه اتفاق برایش افتاد! برای قسمت های ابتدایی که معرفی شخصیت هاست، اصلا این سریال سریال خوبی نبود.
وی درباره سریال های دیگر روی آنتن هم بیان کرد: سریال های دیگر را خیلی رغبت نکردم دنبال کنم. اما شنیدم که «دلدادگان» توانسته مخاطبان بسیاری را به خود جلب کند و از این نظر گویا سریال موفق تری بوده است. اما یک سریال کره ای به تازگی در شبکه سه پخش می شود به نام «اوک نیو» که به نظرم خیلی سریال بهتری از برخی سریال ها است. چون به نظر من خیلی داستان های منطقی را روایت می کند و خوب داستان می گوید. همه چیز در این سریال ها منطق دارد. اما من در برخی سریال های خودمان این منطق را ندیدم. من در سریال «نجوا» قسمتی را دیدم که آقای محمدعلی نجفی در حال کتاب خواندن بود و من را به یاد سکانس زنده یاد انتظامی در فیلم «چهل سالگی» انداخت! از این رو فکر می کنم چندان سریال موفقی نخواهد بود. البته باز هم ترجیح می دهم که کار را در قسمت های دیگر دنبال کنم تا ببینم چه اتفاقی قرار است در این چهل قسمت بیفتد. درباره سریال های دیگر هم خیلی نمی توانم نظر بدهم. چون به تازگی شروع به دیدن کرده ام و به نظرم حرفه ای نیست که قضاوت کنم. اما برای من جالب است که شبکه های دیگر سریال های تکراری پخش می کنند و دلیل اینکه سریال جدیدی در این زمینه پخش نشد را نمی دانم. اتفاقی که در هفته دفاع مقدس افتاد و فقط مخاطب توانست سریال ضعیف «گروهان بلال» را ببیند که خیلی آماتوری ساخته شده بود! در این سریال یک پسر تپل بود که یادآور اکبر عبدی در «اخراجی ها» بود که انگار قرار بود به او بخندیم. جالب تر اینکه مدام یک کیسه نان همراهش بود و در کل سریالش منطق نداشت. من نمی دانم با چه چیزهایی باید با شبکه های ماهواره ای رقابت کنیم!

اشتراک گذاری در:

درباره : موزیک ها و غیره