سایت احمدرضا


به گزارش اميدنامه  خبرآنلاین، به نقل از وب سايت خبرگزاري رو.يترز نوشت: دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد این کشور را پس از بیش از سه دهه، از پیمان منع تولید و آزمایش موشک‌های هسته‌ای میان‌برد و کوتاه‌برد با روسیه خارج کند.

رئیس جمهور آمریکا در حالی این تصمیم را می گیرد که در شرف بستن یک پیمان هسته ای و موشکی با کره شمالی است. چندی پیش ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نسبت به حمله اتمی هشدار داده بود . 

ترامپ معتقد است، روسیه به این پیمان متعهد نبوده و بارها با آزمایش موشک‌های جدید آن را نقض کرده است. بر این اساس او اعلام کرده که آمریکا از این پیمان خارج می‌شود.

پیشتر باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا نیز ادعای  ترامپ را مطرح کرده بود ولی اعلام کرده بود که با هدف جلوگیری از رخداد یک جنگ تسلیحاتی از آن پیمان خارج نخواهد شد. خروج ترامپ از این پیمان در زمان صورت می گیرد که روسیه در بدترین حالت ارتباطی با ناتو بر سر مساله اوکراین قرار دارد.  

روسیه همواره نقض پیمان موشکی با آمریکا را رد کرده است.

با این حال، دولت آمریکا گذشته از این که نگران افزایش توان نظامی روسیه برای برخورد با کشورهای عضو ناتوست، معتقد است که ادامه اجرای این پیمان میان روسیه و آمریکا بدل به فرصتی برای چین شده تا توان موشکی خود را با هدف افزایش سلطه نظامی بر شرق آسیا افزایش دهد.

بر این اساس رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده که با وجود تلاش روسیه و چین برای تولید و توسعه موشک‌های هسته‌ای کوتاه برد و میان برد، ادامه تعهد یک جانبه آمریکا به پیمان قدیمی این کشور با روسیه، منطقی نیست.

لاوروف وزیر خارجه روسیه چندی پیش در گفتگو با شبکه راشاتودی درباره وقوع جنگ جهانی سوم هشدار داد

این در حالی است که نزدیکی چین و روسیه مراتب نگرانی غرب را بیشتر کرده است و تحلیلگران معتقدند که اگر ترامپ رسما از این پیمان خارج شود، جنگ جهانی سوم با وجود اوضاع منطقه خاورمیانه خصوصا سوریه، محتمل است.

به این سبب جان بولتون، مشاور امنیت ملی آقای ترامپ قصد دارد در جریان سفر هفته آینده خود به مسکو، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، را در جریان این تصمیم آمریکا قرار دهد.

آمریکا سال‌هاست که روسیه را به نقض این معاهده متهم می‌کند. اتهامی که مسکو آن را رد می‌کند. این معاهده دو کشور را از تولید و آزمایش موشک‌های میان‌برد منع می‌کرد.

ترامپ می‌گوید روسیه این پیمان را با آزمایش نسل جدید موشک‌های خود نقض کرده است.

ترامپ گفت آمریکا به روسیه اجازه نمی دهد که فعالیت تسلیحاتی خودش را بکند، در حالی که ما خودمان را منع می کنیم.

این پیمان تولید و آزمایش موشک‌های کوتاه برد ۵۰۰ کیلومتر تا میان بردهایی ۵۵۰۰ کیلومتری را منع می‌کرد.

به گزارش بی بی سی، در همین حال یک مقام وزارت خارجه روسیه به ریانووستی، خبرگزاری بین‌المللی روسیه، گفته آمریکا این تصمیم را با انگیزه محقق کردن رویای “جهان تک قطبی” انجام می‌دهد. جهانی که در آن آمریکا تنها ابرقدرت است.

واشنگتن می‌گوید موشک‌های نسل جدید کوتاه‌برد و میان‌برد مسکو به این کشور قدرت حملات هسته‌ای سریع به کشورهای ناتو را فراهم می‌کند.

روسیه درباره نسل جدید موشک‌هایش اطلاعات اندکی فاش کرده اما اصرار دارد که پیمانش با آمریکا را زیرپا نگذاشته است.

با وجود این، تحلیل‌گران می‌گویند این موشک‌های جدید گزینه ارزان‌تری برای تسلیحات متعارف فعلی است.

روزنامه نیویورک‌تایمز، روز گذشته (جمعه ۱۹ اکتبر) گزارش کرده بود که آمریکا بنا دارد این پیمان را ترک کند چرا که التزام به آن را مانعی بر سر مقابله با گسترش حضور نظامی چین در شرق آسیا می‌داند.

چین متعهد به پیمانی نظیر آنچه مسکو و واشنگتن در سال ۱۹۸۷ امضا کردند نیست و می‌تواند بدون قید و شرط در زمینه تولید و گسترش موشک‌های میان برد خود فعالیت کند.

آن طور که گفته شده قرار است جان بولتون، مشاور امنیت ملی آقای ترامپ تصمیم کشورش برای خروج از این پیمان را در خلال دیدارش با مقام‌های روسیه در مسکو به آنها اعلام کند.

آخرین باری که آمریکا یک پیمان نظامی را ترک کرد به سال ۲۰۰۲ و دوران ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش باز می‌گردد.

در آن سال آقای بوش آمریکا را از معاهده منع تولید تجهیزات ضدبالستیک خارج کرد چرا که بنا داشت سیستم سپر ضدموشک بالستیک در اروپا و در تقابل با روسیه احداث کند.

طرحی که در سال ۲۰۰۹ از سوی باراک اوباما متوقف شد و چند سال بعد (۲۰۱۶) دولت آقای اوباما آن را با یک سیستم دفاعی جدیدتر جایگزین کرد.

واشنگتن بر این باور است که روسیه بر خلاف تعهداتش در پیمان “ان‌ای‌اف” در حال ساخت و توسعه یک سیستم موشکی زمینی است که به این کشور امکان می‌دهد تا در کوتاه‌ترین زمان، اروپا را هدف حمله اتمی قرار دهد. مسکو بارها این اتهام را تکذیب کرده است.

گورباچف و ریگان پیمان موشکی

در همین حال خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از سه آژانس خبری روسیه گزارش داده یک مقام وزارت خارجه روسیه در مورد این اقدام آمریکا گفته: «واشنگتن در عرض چندین سال تعمدا و قدم به قدم برای تخریب پایه‌های این توافق گام برداشته است.»

الکسی پوشکوف، نماینده پارلمان روسیه (دوما) نیز با انتشار پیامی در توییتر نوشت این حرکت آمریکا “دومین ضربه محکم [آمریکا] علیه کل سیستم ثبات استراتژیک جهان است.”

او نخستین ضربه را خروج واشنگتن از پیمان موشک‌های ضد بالستیک در سال ۲۰۰۱ برشمرد. پیمان یاد شده نیز میان آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی با هدف محدودسازی سیستم‌های موشک‌های ضدبالستیک امضا شده بود. پس از خروج آمریکا، اجرای این پیمان متوقف شد.

دولت آمریکا به اقدام مسکو برای استقرار سامانه موشکی ۹ ام۷۲۹ انتقاد دارد که به ادعای واشنگتن برد آن از ۵۰۰ کیلومتر بیشتر است و این یکی از موارد نقض معاهده سلاح های هسته ای میان برد است. این معاهده با لغو استفاده از یک مجموعه موشک های دارای برد متفاوت از ۵۰۰ کیلومتر تا ۵۵۰۰ کیلومتر، به بحرانی که در سال های ۱۹۸۰ با استقرار موشک های اس اس ۲۰ دارای کلاهک هسته ای اتحاد جماهیر شوروی به وجود آمده بود، پایان داد. در زمان این بحران، این موشک ها به طرف پایتخت های کشورهای غربی نشانه رفته بودند.

دونالد ترامپ در حالی این خبر را اعلام کرد که جان بولتون، مشاور امنیت ملی وی روز شنبه برای “پیگیری” گفتگوهای جنجالی که در ماه ژوئیه میان رئیس جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین، همتای روس وی آغاز شده بود، در مسکو حضور داشت. جان بولتون قرار بود در مسکو با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت ملی روسیه دیدار کند.

به نوشته روزنامه گاردین، این خود جان بولتون بوده است که رئیس جمهور آمریکا را برای خروج از معاهده سلاح های هسته ای میان برد تحت فشار قرار داده است. بولتون همچنین هر گونه مذاکره برای تمدید معاهده نیواستارت را درباره موشک های راهبردی مسدود کرده است. معاهده نیواستارت در سال ۲۰۲۱ به پایان می رسد اما مسکو تلاش می کند آن را تمدید کند.

روابط میان واشنگتن و مسکو به علت اتهامات ادعایی مداخله روسیه در انتخابات آمریکا متشنج شده است. ترامپ پیش از انتخاب به عنوان رییس جمهور، وعده داده بود روابط بهتری با روسیه برقرار کند. در ماه ژوئیه ترامپ بعد از دیدار با رئیس جمهور روسیه، در کنفرانسی مطبوعاتی در هلسینکی، پایتخت فنلاند، خود را در برابر ولادیمیر پوتین فوق العاده آشتی جویانه نشان داد.
 

گورباچف و ریگان پیمان موشکی

واکنش روسیه

یک منبع وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد خروج آمریکا از توافقنامه سلاح های هسته ای میانبرد با روسیه که در زمان جنگ سرد به نتیجه رسیده است، با انگیزه “رویای” آنها برای تسلط به جهان به تنهایی صورت می گیرد.
این منبع در گفتگو با خبرگزاری دولتی ریانووستی روسیه اعلام کرد “انگیزه اصلی (آنها) رویای جهانی تک قطبی است. آیا این رویا واقعیت پیدا خواهد کرد؟ خیر”.

شبکه تلویزیونی المیادین نيز به نقل از یک منبع در وزارت امور خارجه روسیه گفت: انگیزه اصلی ترامپ از خروج از توافقی که میان آمریکا و روسیه درباره موشک های هسته ای کوتاه برد و میان برد صورت گرفته، رویایی است که وی درباره جهان تک قطبی در سر می پروراند.

وی افزود: رئیس جمهور آمریکا در مسیر خروج از توافق های بین المللی گام بر می دارد. ترامپ از توافق هایی که بر اساس آن ها واشنگتن تعهداتی همسنگ با تعهدات طرف های مقابل خود پذیرفته است خارج می شود.
این مساله حاکی از آن است که آمریکا خود را تافته جدا بافته می داند.

 

گورباچف و ریگان پیمان موشکی

میراث جنگ سرد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، به نقل از منابع تاریخی، یکی از دست آورد های پایان جنگ سرد را شاید بتوان توافق یا پیمان موشکی شوروی و آمریکا قلمداد کرد. پیمان منع تولید و آزمایش موشک‌های هسته‌ای کوتاه‌برد و میان‌برد، در سال ۱۹۸۷، توسط رونالد ریگان، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا و میخائیل گورباچف، دبیر کل حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی، امضا شد.

پس از بحران موشکی کوبا که سبب شد یکی از عوامل پایان جنگ سرد باشد ، پیمان موشکی بین شوروی سابق و ایالات متحده خیال جوامع بین الملل را از خطر جنگ هسته ای دور کرد.

با آنکه آمریکا و شوروی به مرز یکدیگر تجاوز نکرده بودند، تنش برآمده از جنگ سرد در نقاط مختلف دنیا بطور جدی خود را نمایان ساخت: دیوار برلین ساخته شد، در کره و ویتنام جنگ درگرفت، بحران موشکی کوبا رخ داد و ارتش شوروی وارد افغانستان شد. اما سرانجام به‌دلیل برخورداری دو کشور از جنگ‌افزار هسته‌ای بسیار نیرومند، از جنگ مستقیم اجتناب شد.

به موجب این قدرت طلبی، جنگ سرد  تلفات جانی و مالی بسیاری برجای گذاشت رفته‌رفته با انتقادهای جدی در سراسر جهان روبه‌رو می‌شد. در سال‌های ۱۹۸۰ پس از بحران موشکی کوبا، رونالد ریگان – رئیس‌جمهور آمریکا – و میخائیل گورباچف – سردمدار شوروی، در اوج دوران دوستی دو کشور، پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد را در ۱۹۸۷ امضا کردند. دوره نامطلوب جنگ سرد به پایان رسیده بود. دوره‌ای که شاهد افزایش هزینه‌های نظامی و مرگ عده زیادی در ویتنام و کره بود.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد که نام کوتاه‌شده پیمان بین ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی برای حذف موشک‌های میان‌بُرد و کوتاه‌بُرد است پیمانی است که در سال ۱۹۸۷ (میلادی) بین ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی (و پس از فروپاشی شوروی با روسیه) امضا شد. این پیمان در واشینگتن، دی.سی. بین رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا رونالد ریگان و دبیر کل حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی میخائیل گورباچف در ۸ دسامبر ۱۹۸۷ امضا شد. مجلس سنای ایالات متحده آمریکا این پیمان را در ۲۷ مه ۱۹۸۸ (میلادی) تصویب کرد. این پیمان در ۱ ژوئن ۱۹۸۸ اجرایی شد.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد همه موشک‌های هسته‌ای و متعارف و سکوهای پرتاب آنها را تا فاصله ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر (کوتاه‌برد) و ۱۰۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر (میان‌برد) از میان برد. این پیمان، موشک‌های دریایی را پوشش نمی‌داد..در مه ۱۹۹۱ (میلادی)، ۲,۶۹۲ موشک نابود شدند. به دنبال آن ۱۰ سال از سایت‌های هسته‌ای بازرسی شد.

اکنون در سال ۲۰۱۸ میلادی ترامپ این میراث تاریخی بازمانده از جنگ سرد را در فضا و بحرانی فعلی جامعه جهانی می خواهد فسخ کند. رئیس جمهوری آمریکا در حالی این مساله مهم را مطرح کرده است که رسانه های خبری همچنان درگیر پرونده یک قتل هستند و ظاهرا ترامپ در بهترین زمان ممکن این خروج از یک توافقنامه دیگر آنهم از نوع هسته ای را اعلام کرده است.

حال باید با گذر زمان دید که آیا هشدار ولادیمیر پوتین نسبت به جنگ اتمی به تهدید تبدیل خواهد شد یا خیر چرا که قطب غرب تهدید را آغاز کرده است.

درباره : موزیک ها و غیره

شورای پروانه نمایش فیلم های سینمایی برای ۲ فیلم مجوز نمایش صادر کرد.

به گزارش رسیده، شورای پروانه نمایش فیلم های سینمایی در جلسه اخیر که با حضور اکثریت اعضا برگزار شد، مجوز نمایش دو فیلم «سیمین» به تهیه کنندگی و کارگردانی مرتضی آتش زمزم با موضوع کودک و نوجوان و «حکایت دریا» به تهیه کنندگی و کارگردانی  بهمن فرمان آرا در ژانر اجتماعی صادر شد.

اشتراک گذاری در:

درباره : موزیک ها و غیره

به گزارش «صبا»، نمایش «سه ناقلا» که حاصل کارگاه آموزش بازیگری ویژه کودکان انجمن هنرهای نمایشی ازنا در تابستان سال ٩٧ می باشد در مجتمع فرهنگی هنری ارشاد ازنا به روی صحنه خواهد رفت.

محسن لک مسئول انجمن هنرهای نمایشی ازنا ضمن اعلام این خبر بیان نمود؛ انجمن هنرهای نمایشی ازنا جهت پشتوانه سازی تئاتر شهرستان، آموزش و کشف استعدادهای جدید کارگاه آموزش بازیگری ویژه کودکان در تابستان سال جاری برگزار نمود که همزمان با روند آموزشی کارگاه یک نمایش کارگاهی با هنرجویان جهت اجرا آماده و به روی صحنه خواهد رفت.

نمایش کارگاهی «سه ناقلا» پنج شنبه سوم آبانماه ساعت ١٦ عصردرمجتمع فرهنگی هنری ارشاد ازنا به روی صحنه می رود.

درباره : موزیک ها و غیره

گروه سینمایی هنروتجربه با مشارکت سفارت آلمان در ایران و موسسه آرسنال برنامه‌ای را با عنوان «فورم اکسپندد» که به نمایش شش فیلم کوتاه محصول این موسسه اختصاص داشت، عصر دیروز ۲۸ مهرماه در سالن فردوس موزه سینما برگزار کرد.

به گزارش رسیده، در ابتدای این برنامه و پیش از نمایش فیلم‌ها، استفانی شولت استراتوس (Stefanie schulte strathaus )، مدیر «فورم اکسپندد» و مدیر مشترک «موسسه فیلم و ویدئوآرت آرسنال» از زیرمجموعه  های جشنواره فیلم برلین که برای اولین‌بار به ایران آمده است، صحبت کرد. او گفته‎هایش را با ذکر پیشینه‌ای از نحوه آغاز به کار موسسه آرسنال شروع کرد: «در سال ۱۹۶۳ موسسه تاریخ سینمای آلمان تاسیس شد. هدف اولیه آن تهیه آرشیوی تاریخی از فیلم‌های آلمانی بود اما دانشجویانی که در آنجا کار می‌کردند، فکر کردند چه ارزشی دارد که آرشیوی از این فیلم‌ها تهیه شده باشد اما آن را برای کسی نمایش ندهند پس به موازات آن نهادی به نام «دوستان سینما تک آلمان» را تاسیس کردند. ایده اولیه شان این بود که نه تنها به نمایش آرشیو  فیلم‌های تاریخی آلمان بپردازند بلکه تصمیم داشتند که در سراسر دنیا فیلم نمایش دهند. این کار به جهت زمانی به تلاش بسیاری نیاز داشت زیرا که شبکه گسترده‌ای وجود نداشته است.»

استراتوس سپس به اولین فیلم آرشیو شده در این موسسه اشاره کرد: «در همان سال کارگردان آمریکایی فیلم  «Come   Back Africa» تهیه کننده‌اش را به برلین فرستاد تا فیلمش در شبکه توزیع فیلم‌های آلمان قرار بگیرد و فروخته شود. متاسفانه هیچکس حاضر به خرید فیلم نشد و او مجبور بود حلقه فیلم ۳۵ میلی‌متری را که ۲۵ کیلو وزن داشت، حمل کند و دلش نمی‌خواست آن را به آمریکا برگرداند، به همین دلیل از بنیانگذاران گروه «دوستداران سینما تک آلمان» درخواست کرد حلقه فیلم در خانه آنها نگهداری شود. آنها قبول کردند به شرط اینکه آن را در موسسه خودشان و نهادهای مشابه در آلمان نمایش دهند. بنابراین «Come Back Africa» اولین فیلمی است که در آرشیو این موسسه ثبت شد و تلاش برای توزیع فیلم هم از همین‌جا آغاز شد.»

وی در ادامه با اشاره به این نکته که اولین سینمای این موسسه سال ۱۹۷۰ با نام آرسنال راه‌اندازی شده‌است، درباره همکاری با جشنواره برلین توضیح داد. به گفته استراتوس در سال ۱۹۷۱ مدیران جشنواره برلین درصدد تدارک برنامه‌های دیگری برای این رویداد بودند و از همان سال به بعد «آرسنال»  همکاری‌اش را با این رویداد آغاز کرد و در کنار جشنواره فیلم برلین بخشی برنامه‌ریزی شد که توسط موسسه آرسنال به صورت مجزا اداره می‌شود .او همچنین یکی دیگر از فعالیت‌های این موسسه در سال ۱۹۷۱ را انتشار زیرنویس فیلم‌ها دانست تا از این طریق فیلم‌ها عمر بیشتری داشته باشند.

استفانی شولت استراتوس (Stefanie schulte strathaus )،  در بخشی دیگری از این مراسم درباره از بین رفتن برخی از آثار نگهداری شده در آرشیو موسسه آرسنال چنین گفت: «همان‌طور که به جمع‌آوری فیلم‌ها می‌پرداختیم، متوجه از بین رفتن فیلم‌های آرشیوی شدیم. ازآنجایی که تبدیل فیلم‌های ۳۵ میلی‌متری به دیجیتال پرهزینه است و ما یک آرشیو ملی نبودیم که بودجه‌ای دریافت کنیم، به فکر چاره افتادیم. من به عنوان مدیر موسسه، نمی‌خواستم به جایی برسیم که برای دیجیتالی کردن فیلم‌ها، ناچار به اولویت‌بندی شویم، چون ۱۰ هزار فیلم کلاسیک و فرم‌های متفاوتی از فیلم‌ها در آرشیومان موجود بود. به همین خاطر از هنرمندان، فیلم‌سازان، فیلسوفان و.. دعوت کردیم روی محتوای فیلم‌ها تحقیق کنند و براساس آن پروژه‌هایی تعریف شود. ازآنجا که گرفتن بودجه برای پروژه‌های هنری ساده‌تر است، با پول این پروژه‌ها می‌توانستیم فیلم‌ها را هم دیجیتالی کنیم. از آن موقع حدود ۷۰ فیلم، دیجیتالی شده است که در کنار آن‌ها تعدادی اثر هنری هم خلق شد چون هر نوع روند مربوط به دیجیتالی کردن تصاویر قدیمی به خودی خود یک اثر جدید است و کپی دقیقی از هیچ تصویری ممکن نیست.»

او هم‌چنین عنوان کرد که به دلیل تک نسخه بودن برخی از آثار نگهداری شده در آرشیو، بعد از دیجیتالی کردن آن فیلم، یک نسخه هم به کمپانی یا کشور مبدا ارسال شده است و به موازات این کارها، آرشیو آن‎ها به مرور مهم شده و به همین دلیل آن را به مرکز شهر منتقل کردند که در این مکان تجهیزات مربوط به تدوین فیلم هم در اتاق‌های مختلف نمایش داده شده و بازدیدکنندگان می‌توانند فیلم را روی میز مونتاژ نیز ببینند. او در مورد ارزش و مفهوم این کار گفت: «معمولا هرکسی به چنین مجموعه‌ای می‌آید چیزی با خودش می‌برد اما در مورد موسسه ما هرکسی می‌آید، چیزی را هم با خودش می‌آورد و آن دانش یا یک محتوای معاصر است که به آرشیو قدیمی ما اضافه می‌کند و ما هر محقق را به عنوان آرشیو کننده بالقوه درنظر می‌گیریم.»

‌مدیر«فورم اکسپندد» سپس در مورد ارزش نگهداری از فیلم‌های آنالوگ به ذکر نکاتی پرداخت: «باور ما این است که فیلم‌های آنالوگ باید حفظ شوند و فناوری تولید این فیلم‌ها باید آموزش داده شود تا نسل‌های بعد هم بتوانند با فیلم آنالوگ کار و آن‌ها را به فیلم دیجیتالی تبدیل کنند. به همین دلیل کارگاه‌هایی برگزار می‌کنیم یا در مدارس تابستانی، تکنیک‌های آنالوگ را به جوان‌ترها آموزش می‌دهیم.»

وی در پایان گفت: «تلاش کردم نشان دهم چقدر برای ما مهم است که آثار آرشیوی را بتوانیم با مدیوم‌های جدید تلفیق کنیم.»

در ادامه این برنامه شش فیلم کوتاه مربوط به موسسه آرسنال با عنوان «بروسلی در سرزمین بالزاک» به کارگردانی ماریا ترزا آلوس محصول سال ۲۰۰۷ کشور فرانسه، «فالگوش» (سرزنش‌‌ها و شعله‌ها) به کارگردانی محمدرضا فرزاد محصول سال ۲۰۱۱  ایران، «آیا تا به حال یک خرس کشته‌‌ای یا جمیلا شدن» به کارگردانی مروا آرسانیوس محصول سال ۲۰۱۴ کشور لبنان، «در باب ساخت فیلم‌‌های گریفیث» به کارگردانی هارون فاروکس محصول سال ۲۰۰۶ آلمان، «امروز ۱۱ ژوئن ۱۹۹۳ است» به کارگردانی کلاریسا تیمه محصول سال ۲۰۱۸ آلمان و بوسنی و «Xenogenes»به کارگردانی موریشیتا آکی هیکو محصول کشور ژاپن برای علاقه‌مندان به نمایش درآمدند.

اشتراک گذاری در:

درباره : موزیک ها و غیره

به گزارش «صبا»، به گفته کارگردان نمایش«گم گور»در سه اپیزود به عواقب جنگ  و اثراتش بر زندگی انسان‌ها در سه جغرافیای مختلف افغانستان ، عراق و ایران می‌پردازد،که در آن کارکترها به صورت مستقیم یا غیر مستقیم درگیر مشکلاتی ناشی از رخ دادن جنگ در کشورشان شده اند.

در این نمایش امین ابراهیمی، علی نعمتی،کیوان ازادی، علی پوراحمدیان، فایزه کرمی، نیوشا نسیم پور بازی می‌کنند.

سایر عوامل عبارتند از: دستیار کارگردان، احمد روشنی، مدیر اجرایی،سجاد ابراهیمی، طراح لباس،لیلا خسروی، انتخاب موسیقی،علی پوراحمدیان، مدیر صحنه،فایزه کرمی و محمد یاوری، منشی صحنه، مریم سرتیپ نیا، دستیاران صحنه، محمد موسوی، فربد بیرانوند، ارتین سلاحورزی، اجرای نور، فرشید عزیز پور، اجرای صدا،محمد موسوی.

نمایش «گم گور» به روی صحنه رفت

نمایش «گم گور» تولید انجمن هنرهای نمایشی دفترنمایندگی شهرستان کوهدشت است.

نمایش «گم گور» به روی صحنه رفت

درباره : موزیک ها و غیره

به گزارش «صبا»، کارگاه آموزش مبانی بازیگری خلاق با حضور شهاب امرایی کارشناس ارشد هنرهای نمایشی در مکان آمفی تئاتر فرهنگسرای مهر،با استقبال هنرجویان عرصه نمایش برگزار شد.

این کارگاه با حضور  ۲۰ نفر از هنرمندان انجمن هنرهای نمایشی شهرستان دورود و در ۱۲ جلسه بصورت فشرده برگزار شد.

در این دوره آموزشی که با هدف شناخت، جذب و پرورش استعدادهای بازیگری برگزار شده است، به موضوعاتی همچون تربیت بدن، تقویت حافظه حسی، بازیگر و طبیعت، بیان بدنی و خلاقیت نمایشی پرداخته شده است.

درباره : موزیک ها و غیره

با برگزاری انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان ابرکوه ، حمیدرضابصیری رئیس اداره ارشاد با هدف گسترش فرهنگ مطالعه و کتابخوانی، کتاب «حیفا» به قلم محمدرضا حدادپور جهرمی را معرفی کرد.

به گزارش «صبا»، این اتقاق خجسته در راستای اجرای طرح های کتابخوانی به منظور شرکت در طرح پایتخت کتاب ایران و از مهمترین سیاست های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در سالجاری است که تلاش دارد ابرکوه را به عنوان شهر پایتخت کتاب ایران معرفی نماید.

وی افزود: با معرفی کتاب حیفا و آغاز سیر معرفی کتاب در جلسات انجمن کتابخانه های عمومی انتظار می رود در جلسات شورای اداری و برخی دیگر از جلسات ، این فرصت به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی داده شود تا با معرفی کتاب ، علاوه بر ترویج و گسترش فرهنگ مطالعه و کتابخوانی ، امکان اجرای طرح های کتابخوانی به منظور شرکت در طرح پایتخیت کتاب ایران داده شود.

درباره : موزیک ها و غیره

ساموئل خاچیکیان(‌‌زاده ۲۹مهر ۱۳۰۲ درتبریز- درگذشته ۳۰مهر ۱۳۸۰ درتهران) کارگردان،تدوینگر،نویسنده، آهنگسازفیلم وتهیه‌کننده نامدارایرانی ارمنی‌تباربود. او یکی از تأثیرگذارترین کارگردان‌ها درسینمای ایرانبه‌شمار می‌رود، تا آن جا که به وی لقب «هیچکاک ایران» داده شده ‌است. همچنین از وی به‌عنوان «استاد دلهره و وحشت» سینمای ایران نام برده شده ‌است.

دوستان و همکاران ساموئل خاچیکیان، او را با نام «سام ول» نیز می‌شناختند. او در آغاز راه سینمای ایران با هنر و دانسته‌های خود به یاری این هنر و صنعت آمد و توانایی فنی خود را با به فرجام رساندن«شب‌نشینی در جهنم» نشان داد و سپس باطوفان در شهر ماسینمای ایران را با سبک ویژه خود آشنا کرد.

خاچیکیان که از نیمه‌های فیلم «بازگشت»تدوین فیلم‌هایش را خود به دست گرفته ‌بود، درنورپردازیو کار فیلمبردارانش دخالت می‌کرد و موسیقی فیلم‌هایش را خود برمی‌گزید. به گفته خودش، او همه این‌ها را بر پایه برداشت و دریافت درونی انجام می‌داد. «نورپردازی جنایی» زبانزدی بود که خود او برای فیلم‌هایی همچون «چهارراه حوادث»، «طوفان در شهر ما»، «فریاد نیمه‌شب»،«یک قدم تا مرگ»،«دلهره»،«ضربت» و«سرسام»به‌کار می‌برد.

خاچیکیان را می‌توان از پیشگامان نام‌آور سینمای ایران دانست و کمتر کارگردان ایرانی مانند او در درازای سه دهه (۱۳۵۰-۱۳۳۰) به‌گونه‌ای پیوسته و پرکار درگیر فیلمسازی بوده‌است.او در زمره نخستین کارگردانان ایرانی بود که عناصر تکنیکی را برای سینما به کار برد و بادکوپاژسر صحنه فیلمبرداری می‌رفت. به‌عنوان فیلمسازی نوآور، ساختفیلم‌های جناییرا در ایران به راه انداخت و نخستینپیش‌پردهتاریخ سینمای ایران را برای فیلم«دختری از شیراز»ساخت و ده‌ها زمینه فنی دیگر را آزمود. بسیاری از بازیگران نامدار سینمای ایران با بازی در کارهای خاچیکیان به سینما آمدند و برخی از فیلم‌هایش هم چون«ضربت»و«عقاب‌ها»از کارهای پرفروش زمان نمایش خود بودند.

شناخته‌شده‌ترین فیلمی که توسط خاچیکیان پس از انقلاب کارگردانی شد فیلم «عقاب‌ها»بود که یکی از برترین کارهایسینمای دفاع مقدس لقب گرفت. او در مدت نزدیک به پنجاه سال کار و تلاش در سینمای ایران، ۴۶ فیلم بلند سینمایی ساخت و بسیاری از فیلم‌های کارگردان‌های دیگر را تدوین کرد.

خاچیکیان در طول دوران فعالیت سینمایی‌اش چهره‌های بسیاری را به سینمای ایران شناساند که بعدها هر یک، هنرمندان برجسته‌ای در این زمینه شدند؛ از بازیگرانی همچون آرمان هوسپیان،عبداله بوتیمار،ویدا قهرمانی،فرانک میرقهاری،ویگن،رضا بیک‌ایمانوردیتابهروز وثوقی،پوری بنایی،ناصر ملک‌مطیعیو محمدعلی فردینو نیز بازیگرانی چونجلال پیشوائیان،جمشید هاشم‌پورورضا رویگریکه در سینمای خاچیکیان به‌عنوان هنرپیشه مطرح شدند.

ساموئل خاچیکیان در طول زندگی هنری خود افتخارات و جوایز چندی به دست آورد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

· بهترین کارگردان در نخستین جشنواره فیلم‌های ایران با عنوان «گلریزان» به خاطر فیلم«چهارراه حوادث».

· حضور در هشتمین دورهجشنواره فیلم برلیندر سال۱۹۵۸ با فیلم«شب‌نشینی در جهنم»و نامزد شدن برای دریافتخرس طلایی.

· برنده جایزه نخست نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم تاشکند(شوروی سابق) در سال۱۳۴۸ به‌خاطر کارگردانی فیلم «ببر مازندران».

ساموئل خاچیکیان در سال‌های آخر عمر خود ازبیماری آلزایمررنج می‌برد و به‌مدت دو ماه در بیمارستان بستری بود.

او ۳۰مهر سال۸۰(۲۲اکتبر۲۰۰۱ میلادی) در ۷۸سالگی در تهران درگذشت.

درباره : موزیک ها و غیره

به گزارش «صبا»؛  جشنواره  جشنواره جهانی فیلم Mitreo ایتالیا که با تم اهمیت زبان ارتباط و ارتباط انسانی برگزار می‌شود؛ به یک فیلم کوتاه ایرانی جایزه داد.جایزه هیات داوران جوان جشنواره به ورهرام ساخته مهدی کامرانی راد اهدا شد.
هجدهمین جشنواره جهانی فیلم Mitreo ایتالیا ۱ تا ۱۴ اکتبر در شهر سانتا ماریا کاپوآ وتره ایتالیا برگزار شد.
درباره : موزیک ها و غیره

به گزارش «صبا» به نقل از روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، مینا اکبری یکی از روزنامه‌نگاران باسابقه‌ سینمایی کشور درخصوص موضوع این فیلم مستند اظهار کرد: «روایت فیلم مربوط به یک عکس است که ما روزنامه‌نگاران روزنامه جامعه در سال ۱۳۷۶ در میدان جوانان برای ویژه‌نامه‌ نوروزی گرفته‌ایم. در این عکس من به همراه ۷۱ نفر دیگر حضور داریم. حالا پس از گذشت ۲۰ سال، حدود ۶ نفر از روزنامه‌نگاران آن عکس، روزنامه‌نگار باقی مانده‌اند!»

مینا اکبری فارغ‌التحصیل رشته روزنامه‌نگاری است و در سال‌های ۱۳۸۱ و ۱۳۸۲ به عنوان بهترین روزنامه‌نگار در حوزه‌ گزارش و مصاحبه معرفی شده است.

عوامل تولید مستند ۶۸ دقیقه‌ای میدان جوانان به این شرح هستند:
پژوهشگر، نویسنده، گوینده و کارگردان: مینا اکبری، فیلمبردار: محمدرضا جهان‌پناه، صدابردار: حسن شبانکاره، صداگذار: انسیه ملکی، تدوینگران: سپیده ابطحی و فرحناز شریفی، آهنگساز: علی صمدپور، مدیر تولید و دستیار کارگردان: عبدالرضا‌ نیک‌پور، عکاس: دانیال شایگان، تهیه‌کنندگان: مینا اکبری و احسان رسول‌اف
گفتنی است این فیلم در صورت پذیرش هیات انتخاب، برای اولین بار در بخش مسابقه ملی مستندهای نیمه‌بلند جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت روی پرده می‌رود.
دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» طی روزهای ۱۸ تا ۲۵ آذرماه ۱۳۹۷ به دبیری «سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد» در شهر تهران برگزار خواهد شد.

درباره : موزیک ها و غیره
صفحات سایت